UA78M33CKCS
DigiKey Part Number
296-21633-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78M33CKCS
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220-3
EDA/CAD Models
UA78M33CKCS Models
Category
Voltage Dropout (Max)
2V @ 350mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
25V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V