TPS793475DBVR
DigiKey Part Number
296-TPS793475DBVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS793475DBVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS793475DBVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS793475DBVR
Description
IC REG LIN 4.75V 200MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPS793475DBVR Models
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Digi-Reel®
PSRR
70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.75V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.13V @ 200mA