TMCS1100A2QDR
DigiKey Part Number
296-TMCS1100A2QDRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TMCS1100A2QDRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TMCS1100A2QDRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMCS1100A2QDR
Description
PRECISION ISOLATED CURRENT SENSO
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMCS1100A2QDR Models
Category
Linearity
±0.05%
Mfr
Accuracy
±0.4%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
6mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
100mV/A
Base Product Number
Frequency
80kHz