TLV61220DBVR
DigiKey Part Number
296-30547-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-30547-1-ND - Cut Tape (CT)
296-30547-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV61220DBVR
Description
IC REG BOOST ADJ 220MA SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 220mA (Switch) SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLV61220DBVR Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Digi-Reel®
Voltage - Output (Max)
5.5V
Part Status
Active
Current - Output
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Input (Min)
0.7V