LP5912-3.3DRVR
DigiKey Part Number
296-47214-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47214-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47214-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5912-3.3DRVR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
LP5912-3.3DRVR Models
PSRR
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 500mA