LMZ36002EVM
DigiKey Part Number
296-43189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ36002EVM
Description
EVAL BOARD FOR LMZ36002
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMZ36002 SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Voltage - Output
2.5V, 3.3V, 5V, 6V or 7.5V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output
2A
Series
Voltage - Input
4.5V ~ 60V