LM46002PWPT
DigiKey Part Number
296-LM46002PWPTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM46002PWPTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM46002PWPTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM46002PWPT
Description
IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
EDA/CAD Models
LM46002PWPT Models
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Max)
28V
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
3.5V