LM4040C25MDBZTEP
DigiKey Part Number
296-29536-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-29536-1-ND - Cut Tape (CT)
296-29536-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040C25MDBZTEP
Description
IC VREF SHUNT 0.64% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.64% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4040C25MDBZTEP Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
82 µA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.64%