LM3S1960-EQC50-A2T
DigiKey Part Number
LM3S1960-EQC50-A2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S1960-EQC50-A2T
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S1960-EQC50-A2T Models
Category
Number of I/O
60
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
64K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz