LM3671MF-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LM3671MF-1.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM3671MF-1.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM3671MF-1.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3671MF-1.8/NOPB
Description
IC REG BUCK 1.8V 600MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3671MF-1.8/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Min)
2.7V