BQ24170RGYR
DigiKey Part Number
296-38877-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-38877-1-ND - Cut Tape (CT)
296-38877-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BQ24170RGYR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1-3CEL 24VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 24-VQFN (5.5x3.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BQ24170RGYR Models
Category
Charge Current - Max
4A
Manufacturer
Texas Instruments
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
17V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)