CRG0805F300R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 60,065
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 13,823
Datasheet
Vishay Dale
WEC
Rohm Semiconductor
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Cal-Chip Electronics, Inc.
Kamaya Inc.
Kamaya Inc.
New Product
Image for CRG0805F300R is not available
CRG0805F300R
DigiKey Part Number
1111-CRG0805F300RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0805F300R
Description
THICK FILM RESISTORS-SMD CRG0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0805F300R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)