FN3311-2300-99-C16-R55
DigiKey Part Number
817-2080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3311-2300-99-C16-R55
Description
LINE FLTR 520/300VAC 2.3KA CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 2.3 kA 520V, 300V 60Hz Single Stage Terminal Post
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
520 V
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Current
2.3 kA
Series
Frequency - Operating
60Hz
Packaging
Box
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus, ENEC
Filter Type
Three Phase (Delta)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Configuration
Single Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC
520V, 300V
Termination Style
Terminal Post
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
300 V