EV35-3.0-02-10M
DigiKey Part Number
817-1055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV35-3.0-02-10M
Description
CMC 10MH 3A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mH @ 400 Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 3A DCR 72mOhm (Typ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EV35-3.0-02-10M Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
72mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.417" L x 0.965" W (36.00mm x 24.50mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.681" (42.70mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
10 mH @ 400 Hz
Base Product Number
Current Rating (Max)
3A