EH28-3.0-02-5M0
DigiKey Part Number
817-1020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EH28-3.0-02-5M0
Description
CMC 5MH 3A 2LN TH
Detailed Description
5 mH @ 400 Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 3A DCR 79mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
79mOhm (Typ)
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Tube
Size / Dimension
1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)
0.941" (23.90mm)
Inductance @ Frequency
5 mH @ 400 Hz
Base Product Number
Current Rating (Max)
3A