EH24-3.0-02-1M2
DigiKey Part Number
817-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EH24-3.0-02-1M2
Description
CMC 1.2MH 3A 2LN TH
Detailed Description
1.2 mH @ 400 Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 3A DCR 29mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
29mOhm (Typ)
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
Height (Max)
0.827" (21.00mm)
Inductance @ Frequency
1.2 mH @ 400 Hz
Base Product Number
Current Rating (Max)
3A