RNF-100-1/16-BK-SP
DigiKey Part Number
RNF-100-1/16-BK-SP-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-BK-SP
Description
HEAT SHRINK TUBING 1=5M
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 16.4' (5.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
16.4' (5.0m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)