RHW-24/6-1200/ADH-0
DigiKey Part Number
A115909-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHW-24/6-1200/ADH-0
Description
HEATSHRINK RHW POLY 24MMX4' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.945" (24.00mm) 4 to 1 Black 3.94' (1.20m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.106" (2.70mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant, UV Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
3.94' (1.20m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.945" (24.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.236" (5.99mm)