Image for HX-CT-40M-25.4-OUT-4 is not available
HX-CT-40M-25.4-OUT-4
DigiKey Part Number
484-HX-CT-40M-25.4-OUT-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HX-CT-40M-25.4-OUT-4
Description
CONTINOUS TUBING METER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 2 to 1 Yellow 131.2' (40.0m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
131.2' (40.0m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)