RT424F12
RT424F12
RT424F12
DigiKey Part Number
RT424F12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424F12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT424F12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3200VA
Coil Resistance
240 Ohms
Coil Current
50 mA