TW1100KA
DigiKey Part Number
TW1100KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW1100KA
Description
POT 10 OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Wirewound 1W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Rotation
285°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10
Actuator Type
Round
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.890" Dia (22.60mm)