TLRP2B10DR015FTD
DigiKey Part Number
1712-TLRP2B10DR015FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-TLRP2B10DR015FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-TLRP2B10DR015FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLRP2B10DR015FTD
Description
RES 0.015 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.124" L x 0.057" W (3.15mm x 1.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)