RQ73C2A178KBTDF
DigiKey Part Number
1712-RQ73C2A178KBTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RQ73C2A178KBTDFCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RQ73C2A178KBTDFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C2A178KBTDF
Description
RQ 0805 178K 0.1% 10PPM 1K RL
Detailed Description
178 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)