RQ73C1J40K2BTD
DigiKey Part Number
A140882TR-ND - Tape & Reel (TR)
A140882CT-ND - Cut Tape (CT)
A140882DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C1J40K2BTD
Description
RES 40.2 KOHMS 0.1% 0.15W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.2 kOhms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ73C1J40K2BTD Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)