RP73PF2A249RBTDF
DigiKey Part Number
1712-RP73PF2A249RBTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RP73PF2A249RBTDFCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RP73PF2A249RBTDFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF2A249RBTDF
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 0805
Detailed Description
249 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RP73PF2A249RBTDF Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)