RLW73A2FR012TD
DigiKey Part Number
1712-RLW73A2FR012TDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLW73A2FR012TDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLW73A2FR012TDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLW73A2FR012TD
Description
RLW73 A2 1% R012 600PPM 5K RL
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Current Sense Thick Film
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)