CRGV0603J5M1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 9,688
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 3,539
Datasheet
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
5.1 MOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CRGV0603J5M1
DigiKey Part Number
CRGV0603J5M1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGV0603J5M1
Description
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRGV0603J5M1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)