CRGH1206J1R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 198,664
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 6,826
Datasheet
1 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRGH1206J1R0
DigiKey Part Number
CRGH1206J1R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGH1206J1R0
Description
RES 1 OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRGH1206J1R0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)