CRGCQ1206F560K
DigiKey Part Number
A129843TR-ND - Tape & Reel (TR)
A129843CT-ND - Cut Tape (CT)
A129843DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ1206F560K
Description
RES 560K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
560 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRGCQ1206F560K Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)