CRG1206F150R
DigiKey Part Number
1712-CRG1206F150RTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRG1206F150RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRG1206F150RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F150R
Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
150 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG1206F150R Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)