CRG0603J12K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 48,165
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2,586
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Similar
Bourns Inc.
Similar
12 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CRG0603J12K
DigiKey Part Number
CRG0603J12K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603J12K
Description
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0603J12K Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)