CRG0402F7K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 27,214
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 51,357
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 609
Bourns Inc.
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
7.5 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
CRG0402F7K5
DigiKey Part Number
CRG0402F7K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0402F7K5
Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0402F7K5 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)