CPF0402B130RE
DigiKey Part Number
CPF0402B130RE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0402B130RE
Description
RES 130 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
CPF0402B130RE Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)