CFR16J470R
DigiKey Part Number
A105933CT-ND - Cut Tape (CT)
A105933TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR16J470R
Description
RES 470 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
470 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CFR16J470R Models
Temperature Coefficient
0/ -450ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)