CFR16J180R
DigiKey Part Number
1712-CFR16J180RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CFR16J180RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR16J180R
Description
RES 180 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
180 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CFR16J180R Models
Temperature Coefficient
0/ -450ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)