DTF13-12PA
DTF13-12PA
DTF13-12PA
DigiKey Part Number
1734-1861-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTF13-12PA
Description
CONN HEADER R/A 12POS 4.44MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.175" (4.44mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTF13-12PA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.909" (23.09mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C