DTM13-12PB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Sine Systems Corp
In Stock: 26
Datasheet
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 12 position 0.165" (4.20mm)
DTM13-12PB
DigiKey Part Number
1734-DTM13-12PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM13-12PB
Description
HDR, 12P, GRY, RA, SN/NI/CU, B
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DTM13-12PB Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
1.360" (34.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Nickel
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
7.5A