816-AG10D-ES is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 6,341
Datasheet
Direct
Preci-Dip
In Stock: 0
Aries Electronics
In Stock: 168
Datasheet
Assmann WSW Components
Samtec Inc.
16 (2 x 8) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
816-AG10D-ES
DigiKey Part Number
A113125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
816-AG10D-ES
Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
816-AG10D-ES Models
Category
Features
Open Frame
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Termination
Solder
Series
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Material - Post
Copper Alloy
Part Status
Obsolete
Housing Material
Polyester
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions or Pins (Grid)
16 (2 x 8)
Termination Post Length
0.125" (3.18mm)
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish - Mating
Gold
Current Rating (Amps)
3 A
Contact Finish Thickness - Mating
25.0µin (0.63µm)
Contact Resistance
10mOhm