LEV100A5ANG
DigiKey Part Number
A101164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEV100A5ANG
Description
RELAY CONTACTOR SPST 100A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Stud
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
16 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
250 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
96Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max