TFM201610ALM-1R0MTAA
DigiKey Part Number
445-174185-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174185-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174185-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM201610ALM-1R0MTAA
Description
FIXED IND 1UH 3.1A 56 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Thin Film Inductor 3.1 A 56mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
TFM201610ALM-1R0MTAA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.3A
DC Resistance (DCR)
56mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)