MHQ0603P6N2ST000
DigiKey Part Number
445-16904-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16904-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16904-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P6N2ST000
Description
FIXED IND 6.2NH 300MA 700 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 700mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ0603P6N2ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)