FK26C0G2J221JN000
DigiKey Part Number
445-FK26C0G2J221JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26C0G2J221JN000
Description
CAP CER 220PF 630V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
220 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK26C0G2J221JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)