FK14X7R2A102KN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 429
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 12,023
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 471
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK14X7R2A102KN020
DigiKey Part Number
445-4297-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X7R2A102KN020
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK14X7R2A102KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)