FG26X7R2J102KNT06
DigiKey Part Number
445-173452-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173452-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X7R2J102KNT06
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG26X7R2J102KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)