FA28X8R1H473KNU06
DigiKey Part Number
445-180814-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180814-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28X8R1H473KNU06
Description
CAP CER 0.047UF 50V X8R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R Radial
EDA/CAD Models
FA28X8R1H473KNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C