FA28C0G2E101JNU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 487
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 1,333
100 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA28C0G2E101JNU06
DigiKey Part Number
FA28C0G2E101JNU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28C0G2E101JNU06
Description
CAP CER 100PF 250V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA28C0G2E101JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)