FA24X8R1E154KNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.15 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA24X8R1E154KNU00
DigiKey Part Number
FA24X8R1E154KNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24X8R1E154KNU00
Description
CAP CER 0.15UF 25V X8RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA24X8R1E154KNU00 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C