FA18NP02A102JNU06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA18NP02A102JNU06 |
Description | CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA18NP02A102JNU06 Models |
Category | Features High Temperature |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
Tolerance ±5% | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Temperature Coefficient | Lead Style Formed Leads |
Operating Temperature -55°C ~ 150°C |