FA16X7R2A684KNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.68 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA16X7R2A684KNU00
DigiKey Part Number
FA16X7R2A684KNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA16X7R2A684KNU00
Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA16X7R2A684KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)