C5750Y5V1H226Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 1,792
Datasheet
22 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 2220 (5750 Metric)
C5750Y5V1H226Z
DigiKey Part Number
445-3487-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C5750Y5V1H226Z
Description
CAP CER 22UF 50V Y5V 2220
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C5750Y5V1H226Z Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)